Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing
  Otsing
 
 
Kaks daami juhatasid muuseumist Arturi Juurde  
 
   

"Sakala" nr. 121
22.06.2002

 

Suure-Jaani muusikapäevad avasid Kappide majas sopran Pille Lill ja pianist Marje Lohuaru ühise musitseerimisega. Väikese saali tõttu ja õues kuulajaid arvestades oli aken lahti.

Suure-Jaani muusikapäevad avasid Kappide majas sopran Pille Lill ja pianist Marje Lohuaru ühise
musitseerimisega. Väikese saali tõttu ja õues kuulajaid arvestades oli aken lahti.

ELMO RIIGI fotod

 

Viiendate Suure-Jaani muusikapäevade sissejuhatuseks toodi Kappide majamuuseumi suurde tuppa hiiglaslik lillekimp ja tehti korda Eugen Kapi klaver.
«Nii hea klaver!» lausus pianist Marje Lohuaru neljapäeva pärastlõunal, kui oli sõrmed klahvidele pannud. Samas asus klaveri kõrvale sopran Pille Lill, et enne etteastet pisut harjutada.
Kappide majamuuseum sai Eugen Kapi klaveri muusikamuuseumilt enda kasutada viis aastat tagasi, esimeste muusikapäevade puhuks. Nüüdseks peoks vajas see hääldeseadmist, mida tallinlane Ants Salureid ka tegi, ning muusikaakadeemia prorektorist pianist Marje Lohuaru jäi pilliga täiesti rahule.
Pille Lill ja tema saatja alustasid nii oma esinemist kui Suure-Jaani muusikapäevi Edvard Griegiga: kõlasid «Sind armastan» ja «Uni». Järgnes kohalike heliloojate Artur ja Villem Kapi ning Mart Saare ja tema hea õpilase Ester Mägi looming.
Muusikapäevad jätkusid õhtul kirikus, kuhu oli kohale tulnud rahvusmeeskoor. Teiste hulgas kõlasid jälle Artur Kapi ja Ester Mägi teosed, aga ka Cyrillus Kreegi, Eduard Tubina, Kuldar Singi ja mõnede välismaiste autorite teosed. Klassikalise muusika austajad olid vaimustuses.
Kirikust siirdus meeskoor avama kohvikut Arturi Juures. Seal olid neil sootuks teised laulud. Kõlas ka Urmas Sisaski «Tõde», mille ta oli kirjutanud ühtaegu nii Suure-Jaanile kui rahvusmeeskoorile.
Teoks oli saanud see, milles helilooja Urmas Sisask, organist Andres Uibo, ärimees Rein Valdmaa ja veel mõned olid eelmisel suvel neljandate muusikapäevade lõpul käed löönud: Sisask kirjutab heliteose, seda laulab RAM ning Suure-Jaanis valmib selleks ajaks kohvik, mis saab nimeks Arturi Juures. Toona lepiti kokku isegi praadide ja napside nimedes.
«Väga ilus õhtu,» kiitsid need, kes neljapäeva õhtul vastse kohviku terrassil istusid ja meeskoori kuulasid.
Täna õhtul kell kuus pühitsetakse kirikus sisse Estonia klaver, mille kinkis Suure-Jaanile Ameerika Ühendriikides elav eestlasest ärimees Paul Vesterstein.
Seejärel annab Vardo Rumessen sellel kontserdi. Ta alustab Mart Saare prelüüdidega, jätkab Eduard Tubina ballaadiga Mart Saare teemal ja lõpetab Sergei Rahmaninovi helitöödega.
Homme kell üks päeval on jaanipäevakontsert kirikus ja kell kaheksa õhtul kontsert Strausside muusikast kohvikus.

Helgi Kaldma

 

Arvamus

 

Tiiu Siim,
muusikapäevade korraldaja

Tiiu Siim, muusikapäevade korraldaja Riina Mankin,
muusikaõpetaja ja koorijuht
Riina Mankin, muusikaõpetaja ja koorijuht Toomas Hendrik Ilves,
Riigikogu liige
Toomas Hendrik Ilves, Riigikogu liige
Polnud midagi pabistada, sest need on Suure-Jaanis juba viiendad muusikapäevad. Kõik on seni väga normaalselt läinud.
Viis aastat tagasi oli hoopis teine lugu: siis olime iseendile kui teerajajad. Esimese kordaminek andis julgust järgmisi ette võtta.
Muusikapäevad on Suure-Jaanile väga tähtsad — siin pakutakse väga head muusikat väga heas esituses. Ja et need on juba viiendad päevad, siis tähendab see traditsiooni ning rahvas teab, mida tal on oodata.
Mõelda vaid: meil laulab rahvusmeeskoor! See oli väga hea kontsert, mille nad kirikus andsid. Õnneks oli ka kuulajaid üle paarisaja. Rohkem ei tea nagu tahtagi.
Urmas Sisask kirjutas mullu Suure-Jaanile tornimuusika ja tänavu meeskoorilaulu. See on väiksele linnale suur au.
Suure-Jaanis on suurepärane üritus. Naudin seda, mida näen ja kuulen.
 
   
< Tagasi Üles ^
 © Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing