Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing
  Otsing
 
 
Klassika kõlas väikelinna suveroheluses  
 
   

"Sakala" nr. 125
29.06.2002

 

Suure-Jaani viiendatel muusikapäevadel sain ära kuulata vaid osa kontserte, aga seda eredamad on muljed. Suure-Jaani on eesti klassika taasavastamiseks suurepärane koht.
Üks festivali suuremaid väärtusi on vana eesti klassika (taas)avastamine. Kord aastas saavad väikelinna ja selle ümbruse elanikud kuulata head sisukat muusikat esmaklassilises esituses. Tundus, et seekord olid korraldajad kontsertide kavades saavutanud optimaalse vahekorra süva- ja kergema poole vahel.
Päevade avaõhtul laulis Suure-Jaani kirikus Eesti Rahvusmeeskoor Ants Sootsi juhatusel. Kavas oli vaimulik muusika meilt ja mujalt. Sügavama mulje jätsid just eesti heliloojate teosed.

Publik kuulas, pisarad silmis

Ester Mägi «Kerkokella» kooskõlad tundusid algul ehk liiga karedad ja karmid, kuid järk-järgult haaras sisukas kooripoeem kuulajad oma võimusesse. Suur osa selles oli ka kellahelinal, mis lõpus imevaikseks vaibus. Teos mõjus sedavõrd, et nii mõnelgi kuulajal olid laulu lõppedes pisarad silmis.
Cyrillus Kreegi «Taaveti laul nr. 137» kõlas üsna vene kirikumuusika päraselt. Üldiselt tuntakse Kreeki eesti vaimulike rahvalaulude töötlejana, kuid lapsena ristiti helilooja ümber vene usku — Karl Ustavist sai Kirill, kunstnikunimega Cyrillus. Küllap sealt pärinebki Kreegi hilisem huvi õigeusu kiriku muusika vastu.
Kontserdi kõrgpunktiks oli Eduard Tubina «Ave Maria», mida orelil saatis paindlikult Pille Metsson. Meeskoor näitas ilusat ühtlast kõla — vokaalses mõttes on RAM viimasel ajal teinud suuri edusamme.
Tänu heldele metseenile Paul Vestersteinile on Suure-Jaani saanud kontsertklaveri. Pärast pilli sisseõnnistamist mängis sellel Vardo Rumessen Mart Saare, Eduard Tubina ja Sergei Rahmaninovi helitöid.
Oletasin, et klaver kostab kirikus väga kõlavalt, kuid selle asemel valitsesid pastelsed toonid, mis kavasse isegi sobisid.
Taas üllatasid Saare prelüüdid. See on mitmepalgeline, tõeliselt maailmatasemel muusika, mis väärib suuremat levikut.
Läinud laupäeval mängis Maano Männi ansambel jahimaja rõdul Claude Debussy keelpillikvartetti g-moll.
Tavaliselt on vabas õhus kontserdi kuulamine raskendatud — hajuvad nii muusika kui ka tähelepanu. Seekord tajusin, et linnulaul, puulatvade kohin ja aeglaselt liikuvad pilved on impressionistlikule muusikale suurepärane taust. Ümbritsev loodus suutis anda heliteosele mingi teise, sügavama tähenduse.
Artur Kapi keelpillikvintett cis-moll üllatas sellega, et teose esimene osa oli üsna lähedane Debussy muusikale. Arvasin seni, et Kapp on klassikalise suunaga hilisromantik Nüüd veendusin, et Peterburis õppides on noor helilooja tutvunud ka moodsate vooludega. Kvinteti finaalis sai publik äratundmisrõõmu osaliseks: see oli üles ehitatud eesti rahvalaulu «Kui mina alles noor veel olin» teemale.

Päevad väärivad laiemat kandepinda

Vardo Rumessen koos Artur Kapi ühingu esimehe Andres Uiboga moodustavadki festivali ideelise tuumiku. Nende mõttejõudu oli tunda ka ühingu üldkoosolekul, kus juhatus tutvustas tehtud töid ja tegemisi.
Trükist on ilmunud Artur Kapi helitööde noodid Vardo Rumesseni redaktsioonis. Tuleval aastal, kui tähistatakse Artur Kapi 125. sünniaastapäeva, ilmub CD esimestel muusikapäevadel ette kantud teostega. Edaspidi püütakse Suure-Jaani muusikapäevadele anda laiem kandepind, kaasates kohalikke koore.
Miks mitte tuua mõni festivali tutvustav avakontsert Viljandisse või näiteks Olustverre? Arutasime muusikapäevade ajal Viljandi ja Suure-Jaani vahele spetsiaalse väikebussi sõitma panemist. See võimaldaks õhtusel ajal ka neil Viljandi inimestel, kel endal liikumisvahendit pole, kontsertidest osa saada.
Leiti, et festival peaks lõppema kooride kontserdiga eesti klassikute loomingust
Teine oluline küsimus puudutas Kappide muuseumi. Nimelt on küpsenud idee võtta muuseumina käsutusele vana kihelkonna koolimaja, kus sündis ja elas Artur Kapp.
Koolimaja hea asukoht ja suuremad ruumid võimaldavad sellest kujundada nii ajaloo- kui kontserdikeskuse. See paik haakuks hästi ka kiriku ja viimasel ajal populaarseks saanud kohvikuga Arturi Juures.
Muuseumi kolimise osas oli aga mõningaid vastuväiteid. Nimelt on praegune Kappide muuseum samuti ajalooline maja, mille ehitas Hans Kapp. Seal on elanud ja loonud muusikat tema poeg, helilooja Villem Kapp. Maja on üsna heas korras ja sellest oleks kahju lahkuda. Pealegi vajab kirikule kuuluv kihelkonna koolimaja suurt remonti, milleks praegu pole raha.
Lõpuks otsustati korraldada sügisel istung linnavalitsuse uue volikogu ja Artur Kapi ühingu juhatusega, et kõnealust küsimust veel arutada.
Ükskõik, milline otsus ka vastu ei võetaks, heliloojate Kappide mälestusele pühendatud muusikapäevade traditsioon jääb püsima. Kuulsusrikka muusikaajaloo tunnetamine annab suurejaanlastele sisemise väärikustunde, mis kandub külalistessegi. Looduslikult kaunis paigas asuv väikelinn on suviseks festivaliks nagu loodud.


Maret Tomson,
Artur Kapi ühingu juhatuse liige,
endine suurejaanlane

 

Suure-Jaani jahimaja rõdult kõlanud muusikale andis ümbritsev loodus sügavama tähenduse. Mängis Maano Männi kvintett.

Suure-Jaani jahimaja rõdult kõlanud muusikale andis ümbritsev loodus
sügavama tähenduse. Mängis Maano Männi kvintett.

JAANUS SIIMU foto

 
   
< Tagasi Üles ^
 © Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing