Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing
  Otsing
 
 
Meinholdi mäng äratas Õhtumaa vabadusevaimu  
 
   

"Sakala" Kultuur
7. juuli 2001

 

«See pisike poiss oli festivali avamisel ka. Mõtlesingi siis, et kes ta küll on,» ütles Johannes Jürisson möödunud laupäeval Suure-Jaanis kirikukontserdil, kui Wieland Meinhold oreli taga koha sisse võttis.

Olin kontserdi ajaks ennast rõdule sättinud just Jürissoni õhutusel. Ta kinnitas, et muusikat ei pea mitte üksnes kuulama, vaid seda võib ka vaadata.
40-aastane Wieland Meinhold esitas Euroopa orelitranskriptsioone läbi kolme sajandi. Autoreist vanim oli Giuseppe Torelli (1658—1709) Johann Gottfried Waltheri (1684—1748) orelitranskriptsioonis, noorim aga esitaja ise.
Torelli ja Meinholdi vahele mahtusid Modest Mussorgski (1839—1881), Richard Wagner (1813—1883), Astor Piazzolla (1921—1992) ja Edward Elgar (1857—1934).

Artur Kapp on Euroopasse jõudnud

Noorepoolse saksa orelikunstniku Suure-Jaanis esitatud originaallooming koosnes kolmest orelimetamorfoosist Bachi orelimissa III osa teemal ja improvisatsioonist triloogia vormis Kapi orelisonaadi nr. 1 f-moll teemal.
Võib ütelda, et Artur Kapp on oma muusikaga lõpuks ometi Euroopasse ehk koju jõudnud.
Okupatsiooniajal teisejärguliseks heliloojaks peetud ja vägivaldselt oma nõukogude võimule kuuleka poja Eugeni varju jäetud Artur Kapp oli olemuselt vaieldamatult Euroopa mõõtu mees. Mõtlen vaimset Euroopat, mida ennastki tänapäeval lohutult vähe näha ja kuulda on.
Helid, mis Wieland Meinholdi sõrmede alt lendu tõusid, kohati teda ennastki pingilt kaasa, üles, vilede poole kiskuda tahtsid, täitsid kiriku euroopaliku vabadusevaimuga. Selle vaimustuse ja kirega, mida Euroopa kuldajastul evisid luuletajad; vaimuvalgusejanuga, mis kannustas mõtterännakutele filosoofe; sisemise põlemisega, mis lõi reformaatoreid ja novaatoreid, kelle usu ja armastuse jõul vana Õhtumaa veel tänaseni püsib.
Pisikene Suure-Jaani oli saanud vaimse Euroopa osaks, leidnud osaduse orelikunstnik Wieland Meinholdi vahendusel.

Euroopa asub eurooplaste hinges

Võib ju küsida, mis või kes on Euroopa. Kas tõesti koll, kes ohustab meie turgu ja keelab tädi Maalil moosi keeta? Küünikud ja pragmaatikud, kes ei tunne väärtusi, mis alati Euroopat on ühendanud ja ülendanud, hirmutavad inimesi ikka oma rikutuse astmelt.
Vaadates gloobust, näeme, et Eesti asub Euroopas. Tundes ajalugu, peame nentima, et me oleme tagasipöördumatult läbi imbunud saksa kultuurist. Need, kes seda tunnistada ei taha, sarnanevad teismelistega, kes tõstavad protesti oma ema või isa vastu.
Või kui me ei ole eurooplased, kes me siis oleme? Kas rändrohutirtsud, barbarid või kommunismiehitajad? Kas üksnes eestlased, miljon omavahel puselevat kuju?
Euroopa asub eurooplaste hinges ja teda tuleb hoida koos nende rahvastega, kellega meil on midagi ühist. Euroopa Liit, kui me sinna saame, ei peaks meile tunduma võõra vaimu pealesunnitud kooslusena, nagu oli üks teine liit.
Eesti keel ei kao või kui kaob, siis pole me tema allesjäämist väärt.
Seda tõestavad pagulaseestlased, kellest paljud kõnelevad inglise ja saksa, asukohamaa ja veel mõnda Euroopa keelt ning kõigele lisaks oma emakeelt, eesti keelt, mis pole sugugi halvem, vaid sageli parem, puhtam ja väljendusrikkam kui meil.
Olgu viimatinimetatutest näiteks toodud Kieli õpetlane Hain Rebas, kes on öelnud, et Euroopa Liidu ja Nõukogude Liidu võrdlemine on temale isiklikult solvav.

Riiklik toetus peaks olema suurem

Suure-Jaani heliloojatele Kappidele pühendatud muusikafestivali kunstiline juht Andres Uibo loodab ellu kutsuda Artur Kapi ühingu, et Eestis tema loomingu osatähtsust suurendada ja inimeste silmi avada.
Suure-Jaani kogunevad festivali aegu küll klassikalise muusika austajad, ent niisugune festival vajaks palju suuremat riiklikku toetust. Kusjuures see ei peaks olema üksnes aineline, vaid ka tunnustavalt hinnanguline, sest Eesti riigis, kus mitte keegi kultuuri ei suuna ja rahva maitset ei arenda, lokkab vaimne umbrohi ja võimutsevad hingevaegurid.

 

Wieland Meinholdi sõrmede alt lendu tõusvad helid täitsid Suure-Jaani kiriku euroopaliku vabadusevaimuga.

Wieland Meinholdi sõrmede alt lendu tõusvad helid täitsid Suure-Jaani kiriku
euroopaliku vabadusevaimuga.

 

WIELAND MEINHOLD

sündinud 1961 Halles.
1977 — 1983 õppis Ferenz Liszti nimelise muusikakõrgkooli Helistuudios Weimaris.
1983 täiendas ennast Budapesti Muusikaakadeemias professor Gergely juures.
Aastast 1985 Mühlhauseni Maria kiriku organist.
1988 — 1990 õppis Berliini Muusikaakadeemias klavessiini.
1985 alustas rahvusvahelise kontserdisarjaga «Internationalen Kontzertreigen», kus muusikute kõrval osalevad näitlejad, tantsijad, kirjanikud, graafikud ja teadlased kogu maailmast.
Andnud kontserte Euroopas, USA-s ja Jaapanis.

Jaanika Kressa

 
   
< Tagasi Üles ^
 © Rahvusvaheline Artur Kapp'i Ühing