Igas vanuses mängijaid
Dirigent Rein Vendla ütles hilisemas jutuajamises, et võtab orkestrisse kõik, kes selleks soovi avaldavad, olenemata muusikalisest ettevalmistusest.
Vendlal on orkestreid veel mitmes paigas peale Suure-Jaani. Sellel reisil olid kaasas umbes pooled kõigist tema mängijatest.
Dirigent tunnistas, et festivalil ei mänginud eestlased täie võimsusega nagu paljud teised kollektiivid. "Me ei tee kommertsi. Püüame muusika sisse panna natukene ka ennast ja sellepärast meid siia tagasi kutsutaksegi," lausus ta.
Ka orkestri eakamad liikmed, vennad Vello ja Enn Sääsk hakkasid pillimänguga omal käel tegelema ega ole muusikakooli lõpetanud.
59-aastane Vello Sääsk mängis esimest korda klarnetil kaerajaani juba algkoolis. Praegu on tema pill bariton, kuid vajadusel lööb ta ka trummi
62-aastane Enn Sääsk alustas 1960. aastal kontrabassiga. Ta oskab mängida basskitarri ja tenorsaksofoni, kuid orkestris puhub ta trombooni.
"Pillimäng hoiab noorena," kinnitasid mehed. Festivalist rääkides ütlesid nad, et eelmisel aastal tuli lastel indu juurde, kui nad nägid, mida mujal maailmas tehakse.
Äike nurjas esinemise
Laupäeva õhtul olid festivali tipphetked: rongkäik läbi kesklinna ning kontsert Branickichi palee õuel.
Palee õues oli pealtvaatajaid murdu. 19 orkestrit seisis platsi ääres poolkaares, et kordamööda keskel esinemas käia. Eestlased pidid üles astuma neljateistkümnendana.
Möödus mitu tundi. Just enne Suure-Jaani orkestri esinemist hakkasid taevas sähvima välgunooled ja ürituse katkestas paduvihm. Bussi poole lipates nägid eestlased silmanurgast ilutulestikku, mis kiiruga taevasse lennutati.
Nurjunud esinemise kompensatsiooniks sai Suure-Jaani orkester viimase päeva galakontserdil üles astuda viiendana.
Dirigent Rein Vendla oli enne esinemist silmanähtavalt närviline ning mängijad kuuletusid tema käskudele vastuvaidlemata.
Kõik sõltub eestvedajast
Lavale astudes polnud murelikust dirigendist aga enam jälgegi. Vendla flirtis publiku ja orkestriga, viskas tukka ning säras nagu päike. Paljude teiste kollektiivide pikkade etteastete kõrval oli Suure-Jaani orkestri esinemine elegantselt lühike ja meeldejääv.
Hiljem esinemist analüüsides leidis 26-aastane Tuuli Põder, et kontsert oleks võinud ju mõne loo võrra pikem olla. "Ilmselt oli aga Reinul ikkagi õigus, et pärast pikki etteasteid tuli teha midagi lühikest ja erksat," tõdes ta.
Suure-Jaani gümnaasiumi vilistlasena orkestris saksofoni mängiv Tuuli Põder lisas, et sel aastal festivalil nähtu ei olnud talle enam uus. Esimesel aastal vaatasid eestlased orkestrite ja tantsutüdrukute show'd aga üllatusega. "Meil ju selliseid traditsioone ei ole!" nentis ta.
Seda, et kooliorkestrid Poolas väga populaarsed oleksid, kohalikud inimesed siiski ei arva. Suure-Jaani grupi tõlgiks olnud noormehe Kuba sõnul on Podlaski vojevoodkonnas 50 põhiharidust andvat kooli, kuid puhkpilliorkester on neist vaid kümnes.
"Kui koolis on eestvedaja, siis sellega tegeldakse. Kui sellist inimest ei ole, ei ole ka orkestrit," lausus ta.
Samamoodi on ilmselt Eestiski.
ELANIKUD
Poolas 38,8 miljonit,
Podlaskie vojevoodkonnas 1,2 miljonit,
Bialystokis 300 000,
Hajnowkas 24 000,
Viljandimaal 58 400,
Suure-Jaanis 1300.
Liisi Seil
Põhiorkestriga oli kaasas Suure-Jaani gümgaasiumi VI-VIII klassi tüdrukutest koosnev grupp,
kellest paljud on pilli mänginud alles aasta.
Poolas-käik innustas neid muusikategemist jätkama.
Sel Poola noormehel tuli rongkäigus kanda üsna rasket pilli.
Suure-Jaani orkestril tuli esineda ka elamurajoonis perepäeval
Enamikul festivalil esinenud orkestritel olid kaasa tantsutüdrukud,
kes püüdsid etteastetega üksteist üle trumbata.
FOTOD: Liisi Seil